Macska
A macskák különleges lények, már Egyiptomban is szent állatnak tartották őket.
A macskák egyébként gyógyhatással is bírnak, ugyanis megnyugtatják az ideges, izguló embereket.
Azomban sok babona kötődik ezekhez az édes kis állatokhoz. Függetlensége, és kiszámíthatatlan vadsága, titokzatos, sötétben foszforeszkáló szemeiés állítólagos "kilenc élete" keltették kísérteties, baljóslatú démoni hírét.
Ma már ezekből hiedelmekből mindössze annyi ismert, hogy rossz előjelnek számít, ha egy fekete macska balról jobbra az ember útját. keresztezi Erre sok "ellnszert" kitaláltak már, például 100-at kell visszafele lépni.
Régebben a macska minden mozdulatát figyelték, és értelmezték.
A Cseh erdőkben vendégek érkezését várták, ha a macska felágaskodott, az Érchegységben pedig egy embernek a távozásársa lehetett számítani, ha a macska a bal lábát nyalogatta. Sziléziában vihartól tartottak, ha a macska nem szőr mentén mosakodott, Pomeriában pedig szidástól félhetett az aszemély, akit egy macska tisztálkodás közben hosszasan figyelt. A Németek szerint nagy szerencsétlenséggel járt, ha valki elpusztított egy macskát. A svábok különösen tisztelték őket: a gazdasszonyok friss tejjel, vagy süteménnyel várták őket.
Nem volt egyszerű a macskát a házhoz láncolni, vagy finom faltokkal megnyerni, ezért a lakók különböző módszerekkel igyekeztek a cicát megszelídíteni.Macklenburgban a macska elé tükröt tettek, vagy a mancsát esténként vajjal kenték meg. Másutt a macskákat háromszor körülvezették az asztal lába körül, s közben ezt ismételték: "Három út a láb körül, cica innen el ne tűnj!"
A boszorkányokat gyakran képzelték el nagy fekete macska képében.
/forrás:Babonák Lexikona/ |